Vuonna 2019 yritin lähteä pitkälle, koko kesän kestävälle vaellukselle. Pakkasin rinkkaani asioita, joita ajattelin tarvita reissuni aikana: ruokaa, varavaatteita, elektroniikkaa, hilavitkuttimia jne. Rinkkani painoi 25 kiloa. Lähtiessäni reissuun, jaksoin taivaltaa ensimmäiset 30 kilometriä ja sitten tuli stoppi. Selkäni ei tykännyt yhtään eikä varusteeni (niiden määrästä huolimatta) olleet sopivia matkaan. Reissu jäi kesken.
Vuonna 2020 olin tehnyt hieman muutoksia varusteisiin. Lähdin vaeltamaan Helvetinjärveltä Ruovedelle, rinkka painoi noin 20 kiloa. Matka taittui, mutta hyvin hitaasti ja raskaasti. Tajusin, etten pääse tekemään sellaisia vaelluksia joita haluan, ellen tee radikaaleja muutoksia rinkan painoon.
Tutustuin kevytretkeilyn maailmaan ja nyt olen elementissäni. Kevyt reppu, pitkät päivämatkat ja askeettinen leiri. Riittää hyvin minulle. Varusteeni kuitenkin kehittyvät joka vuosi jonkin verran ja pyrin nipistämään painoa aina kun mahdollista. Toki säätila, kohdereitti ja aikataulu määrittelevät paljon sitä, paljonko rinkka lopulta painaa. Reiteillä, joissa on kattava tupaverkosto, pärjää vähemmällä kuin puhtaassa erämaassa syyspäivänä.
Perusvarusteet – Base Weight
Base weightillä tarkoitetaan rinkan peruspainoa tavaroilla, joiden paino ei muutu matkan aikana. Näitä ovat tietysti majoite, keittiö, varavaatteet jne. Base Weightin ulkopuolelle jäävät tavarat ovat muuttuva painoisia, kuten kaasu, ruoka ja hygieniatuotteet. Ne kuluvat matkan edetessä.
Varustelistani on about seuraavanlainen:
- Tarppi 2 x 3m + kiilat + maavaate = 600g
- Vaellussauvat = 260g
- Hyttysverkko = 230g
- Liner ja/tai makuupussi = 800-1300g
- Makuualusta = 830g
- Rinkka = 1100g
- Kaasukeitin = 72 g
- Titaanikattila + luha = 107g
- Pesusieni = 2 g
- Vesirakko 2l =150g
- Ensiapu- ja korjaustarvikkeet (lääkkeet, laastarit, teippi, jne) = 150g
- Hygienia (kampa, hammasharja) = 50g
- Varavaatteet (kerrasto, alusvaatteet, sukat) = 500g
- Elektroniikka (varavirtalähde, puhelin, laturi, joskus läppäri) =500g -2000g
- Kartta + kompassi = 100g
- Leirikengät = 14-250 g
- Sadeponcho = 200g
Rinkan base weight vaihtelee noin 4,5 -7 kilon välillä. Talviretkeily on sit asia erikseen.
Muut varusteet:
- Viikon ruoka = 2,5-3,5 kg
- Kaasu = 350g
- Hygienia (hammastahna, shampoot ym) = 150g
- Vesi = 1000-2000g
Rinkka painaa pakattuna yhteensä noin 10 -14 kiloa.
Muu valmistautuminen
- Hiukset: Kuivien latvojen leikkaaminen. Latvoihin öljyä. Helpottaa kampaamista.
- Jalat: Kuivien kantapäiden raspaus ja rasvaus. Kynsien leikkaus mahdollisimman lyhyeksi.
- Kädet: Käsien rasvaaminen. Kynsien leikkaus mahdollisimman lyhyeksi.
- Iho: Ihon kuorinta ja rasvaus. Karvanpoisto.
- Ravinto: Kunnollinen nesteytys, vitamiinit ja hivenaineet. Ei alkoholia ennen reissua.
- Työt: Mahdollisimman pitkälle automatisoituja. Paperihommat, kuten laskutus tehty ennakkoon asiakkaiden luvalla.